Konya Tropikal Kelebek Bahçesi GEZİSİ

Botanik Kelebek Bahçesi benim üniversitede 3. Sınıfta ödevimdi. Haber olarak bir röportaj gerçekleştirmem gerekiyordu ve ben bu röportaj için belediyede kelebek vadisi olarak adlandırılan yerin projesi ile ilgili görüşme yapmıştım. Röportaj için uğraşmam bir yana neden kelebek vadisi yani şimdiki adı ile Botanik Kelebek Bahçesi’nin projesi ile ilgili bir görüşme yaptım bilmiyorum. Bildiğim tek şey bu projeye çok değer verdikleri ve bunun için de uğraştıklarıydı. Neyse ki yıllar geçti ve işte bu güzel Botanik kelebek Bahçesi çok güzel yapılmış karşımızda duruyor. Şaşırtıcı ama gerçek ben röportajı 2013’de yapmıştım. 2015 Temmuz’da açılışı olan bahçe günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Giriş ücretini o zaman ne kadar vermiştik bilmiyorum hiç hatırımda yok ancak şimdi Konya Botanik Kelebek Bahçesi’ne giriş ücreti şöyle;

Hafta içi :  Sivil 17,5 tl

Öğrenci: 7,5 tl

Şehit ve Gazi yakını, Engelli: 5 tl

Hafta sonu:  Sivil:17,5 tl

Öğrenci: 7,5 tl

Şehit ve Gazi yakını, Engelli: 5 tl

DipNot: Burada Müze Kartı geçmemektedir.

Girişten sonra gezimiz başlıyor. Bir rehber eşliğinde gezerek güzel bir tur atıyoruz. Bu turda bütün bilgiler bir rehber tarafından veriliyor. Bir de video izletiyorlar. Kelebeklerin oluşum aşamasını burada her evresini görebilirsiniz. Kozadaki tırtıl halinden kelebek olmak için çıktığı zamana kadar cam fanuslarda görebilirsiniz. Kelebeklerin yaşam alanını sağlamak için burada her şey düşünülmüş. Çok nemli ve sıcak bir hava hâkim. Yaz kış bu iklim şartları da sağlanıyor. İçerde her yerde kelebeklere rastlamanız mümkün. Bir çift de papağan duruyor. Bu papağanlar konuşmayı bilmiyor, evcil değiller. Ancak yine de burada bulunuyorlar. Bir cevizi de rahatlıkla kırabilirler diyor rehber. Bütün bunlar arasında sizin çevrenizi saran kelebekler huzur veriyor diyebilirim. Çok güzel bir his doluyor içime.

Yerlerde, duvarlarda, bütün bitkilerin üzerinde neredeyse her adımda kelebekler var. Doğada bir tane kelebek görünce mutlu olan ben burada onlarca kelebek görünce daha çok mutlu oluyorum. Hepsini de fotoğraflamak ve videoya almak için de çaba sarf ediyorum tabi ki. Konya Botanik Kelebek Bahçesi burada gezilecek en güzel yerlerden biri. Mutlaka görmeniz gerek. Ulaşıma dair bilgileri de detaylı olarak verdim. Konya’da gezilecek yerlere dair bütün bilgiler sadece bu kadar değil ilerde daha güzel mekanlarla yine burada sizlere bilgi vereceğim.

Botanik Kelebek Bahçesi gezisinde bir de bölme var. Bu bölmede kurutulmuş böcekler, böcek fosilleri ve kalıntıları bulunuyor. Bu muazzam canlıları en yakından böyle tanımak çok güzel bir deneyim fırsatı sunuyor adeta. Doğa ile uyum sağlayan odun, yaprak gibi malzemelerin şekline bürünen böcekler var. İnanması görmesi güç olsa da bu canlılar gerçekten doğada yaşıyor ve bulunuyorlar. Kendilerini de tehlikelerden böyle koruyorlar. Böceklerin bulunduğu bölmenin de arı kovanı şeklinde olması gözümden kaçmıyor. Bir de ses efektiyle arı vızıltısı verilmesi tam doğal ortam olması için çaba sarf edilmiş saygı ile eğiliyorum.

KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ MİMARİSİ

Tropikal bahçenin mimarisi de kelebek şeklinde yani bir kelebeğin kanatlarını andırıyor. Mimaride de her şey düşünülmüş. 380.000 metrekarelik alanda spor ve alışveriş tesisleri, havuzlar ve bir amfi tiyatro yer almaktadır. Tasarım, biri kelebek şeklinde olan üç binadan oluşmaktadır. Bu binalar, 2.100 m2 alanlı Kelebek Bahçesi, 550 m2 alanlı Böcek Müzesi ve çok amaçlı lobisi, ofisleri, bir kafesi ve alışveriş birimleri olan 800 metrekarelik karma kullanımlı binalardır.

Proje Yeri: Konya, Selçuklu

Proje Tipi: Müze

Proje Tipi Grubu: Kültür

İşveren: Butterfly House Consultancy

Proje Yöneticisi: Serdar Karahasanoğlu

Konsept Tasarımı: Butterfly House Consultancy

Cephe Tasarımı: Şehnaz Bugay Kaya, Onur Ersöz

Statik Projesi: Didem Kaya, Haluk Avşar

Mekanik Projesi: Ufuk Selvi, Miraç Keskin

Elektrik Projesi: Okan Kondul

Altyapı Projesi: Nevzat Tanırcan, Demet Ayhan

Fotoğraf: Salih Arıkan

Proje Başlangıç Yılı: 2012

Proje Bitiş Yılı: 2014

İnşaat Başlangıç Yılı: 2014

İnşaat Bitiş Yılı: 2015

Arsa Alanı: 380,000 m²

Toplam İnşaat Alanı: 3,450 m2

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Sille Parsana,İsmail Kaya Cd. No:206, 42250 – Selçuklu / Konya

Telefon: (0332) 211 1120

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir