BARUTHANE PİLAVCISI NASIL?

BARUTHANE PİLAVCISINI SİZLER İÇİN DENEYİMLEDİK

İnstagram hesaplarımız:

@simdiburadaolsak @herkesyolaciksin

Instagram gerçekten büyük bir havuz. Ne havuzu okyanus desem daha iyi olacaktı. Bu okyanusta sizi temin ederim ki kaliteli ve kalitesiz birçok içerik var. İçi hava dolu bir sürü mekân. Çok zor beğenen bir insanımdır. Öyle ki çevremde bazı kişiler bana ‘sen beğendiysen kesin farklıdır’ der. Herkes deneyimlerime ve yorumlarıma da güvenir. Size böyle bir güvence verdikten sonra tadıma başladığım Baruthane Pilavcısı videom yukarıda bulunuyor. İzlemenizi ve yorumlarınızı videonun altına atmanızı rica ediyorum. Bundan sonraki videoları da merakla beklediğinizi beğeni tuşuna basmanızdan anlıyorum. Yani anlayacağım.

Ne demiştim? Ha… Instagram diyordum büyük bir okyanus bu okyanusta kendisini büyük bir balon olarak gösteren Baruthane Pilavcısı sahibi abimiz soruyor: Bugün ne yiyeceğiz? Ben de buradan cevap veriyorum. Ezilmiş, lapa, yağlı pilav üstü sert bütün ve soğuk bir tavuk yiyeceğiz. Ah be abim ya!! Neden öyle videolar çekiyorsun güzel güzel ağzımızı sulandırıp bizi hayal kırıklığına uğratıyorsun? Büyük umutlar ile gitmiştim oysa ki. Zaten her şeyde bir hayal kırıklığı yaşıyor bu zavallı bir de pilav üstü tavuk yiyeceğimi zannederken konuşamaya yakın bir tavuk ve lapa pilav yedim. Oldu mu böyle? Ben gurme değilim. Aman Allah korusun olamam zaten. Yediğim tüm yemekleri görünüşüne göre ve kendimce tadına göre yorumlarım. Çünkü çok iyi yemekler yapan bir ev hanımıyım aynı zamanda. Ve bir şey deyi mi? Çok Çok çok iyi pilav yaparım. Hem de hiç ölçü kullanmadan. Herkes de bayılır. Bu sebeple bu videoyu çekmeye, bu yazıyı yazmaya hakkım olduğunu düşünüyorum.

Gitmemi ve deneyimlememi istediğiniz başka yer var ise bana yazın ben de deneyimleyim. Sizler için çiğ tavuk bile yerim diyemem onu söylemeden önce farkında olmadan yedim.

Baruthane Pilavcısı Beşiktaş’a yeni açtı yerini. Çok güzel bir mekân. Üç katlı ve yoğun değildi gittiğimiz saatte. Yani masalar doluydu ama sıra yoktu deyim. Böyle popüler olan konum etiketi atmak için sıra beklediğimiz mekanlar var biliyorsunuz. Burada şükür ki sıra yoktu. Yukarıda yemek istedik ama yer yok dediler biz de girişte bir yere oturduk. Videoda da anlatıyorum ya pilav üstü tavuğun döküldüğü o yerin yanındaydık. Maşallah baya da büyük ve çalışanlar çok iyi çalışıyor. Çok iyi hizmet gördün mü derseniz hayır ama bizim ülkemizde hizmete pek önem verilmiyor. Bu sebeple bu sorun değil. Bizde yemekler sıcak yeniyor. Bu sebeple de soğuk tavuk gelince bu sorun oldu işte benim için. Bir de bu pilav üstündeki tavuklar ince ince didilmiyor muydu yahu? Bütün bütün koymuşlar sağ olsunlar. Neye acele etmişler bu kadar anlamadım. Sonra çay ister misiniz diye sordular evet dedik o hizmette bu kadar acele etmediler. Bekledik bekledik gelmedi kalktık artık evde içelim dedik.

Baruthane Pilavcısının pilavının böyle kötü olduğunu düşünmüyorum. Ama nedense bizde işi büyütünce işin başında durmama var. Sonradan bozulduğunu düşünüyorum. Öyle umuyorum. Yoksa bu kadar kötü pilavı olan bir mekan bu kadar büyüyemez. Yani sırf popüler olduğu için büyümemiştir herhalde. İyi reklam ve popülarite satış yapıyor şu anda. Yoksa o tavuklu pilavın satış yaptığını sanmıyorum. Hem de hiç…

Bir başka yemek videosu ve yazısında görüşmek üzere. Saygılarla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir